Historie


Mšenská škola brankářů měla na programu druhý díl

NA POČASÍ NEHLEDĚLI

Zimní brankářská škola měla naplánovaný začátek na 9. 12. 2009 v 17,30 h. Kluci se začali sjíždět již od 17. hodiny, kdy měli sraz i trenéři (zpočátku Dan Hnízdil a Jirka Gargel). Petr Jurčovský, třetí trenér zimního kurzu, měl ještě ve středu futsalové povinnosti, tudíž se k nám připojil až ve čtvrtek odpoledne, kdy dorazil rovnou ze studií.


Středa 9. 12.

Jako tradičně dorazil mezi prvními David Gorol, hající barvy pražské Admiry, a s ním i Tomáš Hnízdil z Mostu. Souběžně s nimi přijeli do Mšena také nováčkové – Jirka Nejedlý z Dolan a Mirek Takacs ze Skalska. Nechyběl ani Dominik Hnízdil ze Pšovky, Jakub Krajíček (Litoměřice), Pavel Chaloupka (Pšovka), Vítek Blahovec (Praha Braník) a Ondřej Němec (Nepolysy). Ve čtvrtek dopoledne se k nám připojil také Pepík Fryk ze Staré Boleslavi, který do středy marodil, ale nakonec se rozhodl kemp absolvovat. V pátek naši jedenáctku borců doplnil Lukáš Tichý z Becku Mělník, kterého od začátku kurzu nepustily studentské povinnosti.  Mělo nás být ještě víc, ale kvůli nemocím bohužel odpadli v posledním týdnu ještě čtyři kluci. Po večeři byl naplánován první trénink, ale protože hustě pršelo a hřiště bylo velmi blátivé, sledovali jsme první poločas Ligy mistrů a pak šli na kutě.

Čtvrtek 10. 12.
Po snídani jsme vyrazili na první trénink, jehož dějištěm se stala mělnická umělka. Dvouhodinový zápřah ve dvou skupinách a v mírném dešti absolvovali kluci nadoraz a na hranici svých možností. Myslím, že si ho notně užili. Na našich starých známých tvářích byly vidět výrazné pokroky.

Po skončení tréninkové jednotky jsme se převlékli, osprchovali a vrátili se zpět do Mšena, kde na nás ve 13 hodin čekal oběd. Po chvilce odpočinku začala ve 14,45 h další tréninková jednotka. Bylo to spíše o vůli, protože celou dobu nehorázně lilo a byla veliká zima. I když byl trénink o 15 minut kratší, než jsme původně plánovali, nikdo z kluků ani slůvkem nezmínil, že by nechtěl trénovat. Byť to někomu bude připadat divné, trénink jsme si užili i na zmíněném blátě.

Po převlečení nás čekala první večeře již v 17 hodin, protože o hodinu později nás čekala další tréninková jednotka v tělocvičně místní základní školy. Trénink byl zaměřen na odrazovou sílu, kde mělo hlavní slovo švihadlo a další cviky k tomu určené. Došlo i na různé hry s balónem. Samozřejmě nechyběl turnaj tříčlenných družstev (včetně trenérů) ve fotbálku. Nutno podotknout, že byl odehrán pěkně nadoraz. V půl osmé jsme vyrazili do kempu na druhou večeři. Ještě jsme chvilku poseděli a v půl desáté se šlo na kutě.

Pátek 11. 12.
Dnes nás čekal zřejmě nejnáročnější den. Budíček byl už v 6,30 h a o 15 minut později jsme již odcházeli znovu do tělocvičny ZŠ, kde jsme si zhruba hodinku zatrénovali. Na snídani v 8,30 h si kluci opět mohoi vybrat, na co měli chuť formou švédského stolu. O hodinu později jsme odjeli na mělnickou umělou trávu, kde do 12 hodin proběhl trochu intenzívnější trénink. Bylo vidět, že kluci do jednoho do toho dávají vše, i když síly notně ubývaly. Po obědě ve Mšeně a malém odpočinku jsme se znovu vrátili na Mělník, kde jsme makali téměř další dvě hodiny. Ani jsme nečekali, že si kluci během tréninku budou chtít ještě přidávat. V různých soutěžích odevzdali opravdu super výkony.

Po večeři v 18,30 h nastala chvilka odpočinku a poté někteří svěřenci odjeli s Petrem Jurčovským do Mladé Boleslavi zhlédnout zápas 2. futsalové ligy. Domácí tento zápas proti Benešovu nevyšel a prohráli 4:8. Zbylá parta ve Mšeně dostala k vypracování test fotbalových vědomostí. Všichni v něm s ohledem na svůj věk obstáli. Petr Jurčovský slíbil testy opravit, výsledky by se měly objevit i na těchto stránkách.

Sobota 12. 12.
Znovu brzký budíček (v 6,30 h) a hodinový (7 – 8 h) trénink v tělocvičně. Po snídani jsme se rozmýšleli, jak naložit s posledním půldnem. Znovu byl jazýčkem na vahách nepříjemný déšť. Nakonec se kluci rozdělili na dvě skupiny. Ta první – Lukáš, Dominik, Pavel, David a Jakub – šla s Petrem Jurčovským do školní tělocvičny. Druhá – Pepík, Jirka, Ondra, Mirek a Vítek – zůstala se mnou na blátíčku mšenského hřiště. Z tělocvičny se kluci vrátili kolem půl dvanácté, ale my na hřišti jsme nějak nemohli skončit. Stále znovu a znovu jsme si přidávali cvičení a opakovali série. Na začátku tréninku byla v bráně veliká louže a bláto, avšak kluci si akce vybrali právě v nich. Nevím, kde ty síly posbírali, ale odtrénovali to na hranici úplného maxima. Oběd jsme „prošvihli“ o půl hodiny.

Na závěr musím napsat, že tento kemp se vydařil na 100 % jak v poskládaných tréninkových jednotkách, tak maximálním přístupem kluků k tréninkům. Pokud budou pokračovat v takto započaté práci, nemám strach o jejich zlepšování.

Samozřejmě nesmím zapomenout poděkovat
* kolegům trenérům
* panu Nechybovi a jeho kolektivu za ubytování a příkladnou stravu
* vedení SK Mšeno za pronájem hřiště a sportovního náčiní
* vedení ZŠ Mšeno za pronájem tělocvičny
* vedení Junioru Mělník za tréninky na umělé trávě
* v neposlední řadě mým jmenovcům, rodičům Tomáše za pomoc při dopravě na tréninky mimo Mšeno

Věřím, že se všichni setkáme na letním kempu. Brankářská škola proběhne v červenci 2010 ve dvou turnusech. Co mám zprávy od kluků, někteří by se rádi zúčastnili obou běhů. Já za trenéry musím říci, že se velice těšíme a že přivítáme také mnoho nových tváří.

Daniel Hnízdil, trenér

Premiérový ročník brankářské školy ve Mšeně splnil očekávání

SÓLO MĚLI GÓLMANI

Brankář Daniel Hnízdil dělí svůj sportovní život na dvě kapitoly. V té první, která se odehrává zejména přes zimu, má hlavní slovo futsalový Olympik Mělník. V té druhé je jeho jméno spojeno s fotbalovým týmem SK Mšeno, jehož svatyni hájí již několik sezón. Důvodem k reportáži ovšem nebylo Danovo působení ve futsalovém či fotbalovém týmu, ale premiérový ročník brankářské školy, který proběhl v prvních červencových dnech na stadionu ve Mšeně.

Co tě přivedlo na myšlenku založit brankářskou školu právě ve Mšeně?
Mladí gólmani nemají zdaleka takové možnosti jako hráči v poli, pro které existuje velké množství přípravných kempů nejrůznějšího zaměření. Speciální brankářské školy v Čechách moc nebyly. Ve Mšeně jsme pro pořádání brankářské školy našli přímo ideální podmínky.

Kolik zájemců se přihlásilo?
Do zahájení kurzu se sešly celkem 23 přihlášky. Dva zájemci nemohli přijet z rodinných důvodů a jeden chlapec byl nucen odjet v průběhu školy pro nevolnost. Ve Mšeně byli kluci prakticky z celé republiky, ti nejvzdálenější až z Brna či Šumperka.

Kdo se staral o mladé adepty brankářského řemesla?
Vedle mne to byli trenéři Jiří Gargel a Jan Sova, v rolích asistentů fungovali Hynek Tříška a Petr Jurčovský.

Jakým disciplínám se věnovali frekventanti brankářské školy?
Věnovali jsme se hlavně vlastní technice chytání, zlepšení odrazové síly, zkrátka všemu, co budou kluci potřebovat ve svém brankářském řemesle. Během těch pár dnů absolvovali celkem 16 tréninkových jednotek, z nichž si rozhodně odnesli celou řadu zkušeností do dalšího fotbalového života.

Jak jste byli spokojeni se stravou a ubytováním na mšenském stadionu?
Po této stránce o nás bylo vzorně postaráno, za což patří dík všem, kteří to měli na starosti. Ostatně, žádnou připomínku jsem neslyšel ani od svých kolegů, ani od účastníků školy. Svou spokojenost ostatně vyjádřili i v odpovědích do dotazníku Jana Sovy, který je využije při psaní své diplomové práce o letních brankářských kempech.

Takže si napřesrok dáte repete?
A nejen v příštím roce. Už letos, v termínu 9. – 12. prosince 2009, bychom ve Mšeně rádi udělali zimní brankářský kemp.

Karel Horňák

 
© 2009 Brankářská škola Běží na systému Wordpress